NAKHON PATHOM - BANGKOK ( Mutluluklar Ülkesi Tayland)


Bangkok da sokaklar o kadar kalabalık sanki tüm Tayland nüfusu buradaymış hissi uyandırıyor. Rengarenk motorsikletler, tuk tuk,halk otobüsleri ve taksilerin bir renk cümbüşü oluşturduğu bu caddelerde daha henüz bir korna sesi duymadıysanız, doğru adrestesiniz. Kesinlikle Bangkok'da olmalısınız. Böylesine karışık arapsaçı gibi olan bu trafik herkesi usandırdığını düşünüyorsanız; belki de yanılıyorsunuz. Çünkü herkes halinden memnun, kimse kornaya dahi basarak tepki vermiyor. Hiç asık suratlı bezgin biri ile karşılaşmıyorsunuz. Siz birine yalnışlıkla çarpsanız dahi önce size karşı taraf ellerini birleştirip eğilerek saygı gösteriyor. Dünyanın hiç bir yerinde tanık olmadığım garip bir his ve atmosfere tanık oluyorum. Sokak da kızarmış tavuk şiş satan kadın plastik taburelerde oturan müşterilerine servis yaparken hemen yanında bulaşıkları yıkayan diğer bir kadın turistlere gülümsüyor.Az ileride muz kızartan bir tezgah, hemen yanında hindistan cevizi satan bir bir genç sırtçantalılara yolu tarif ediyor.Bangkok'da en popüler adres hippi modasının yeniden doğduğu Khaosan Road. Burası sırt çantalı "backpackers" tarzı genç turistlerin buluşma ve konaklama noktası. Asyanın diğer ülkelerine gitmeden önceki tur ve vize işlemlerini en kolay ve ucuza yaptıkları bu caddede kısaca yok yok. Khoasan Road da olmak tekrar 50 li yıllara ışınlanmak gibi bir garip bir duygu veriyor sanki; gürültüsü ve kalabalığı birbirine karışmış yiyecek kokuları ve gülümseyen insanları ile alıp sizi masallar ülkesine götürüyor.


Rengarenk bayraklarla süslü bu caddede saçlarına rasta yaptıran üniversiteli gençler, ızgara muz tezgahından yiyecek satın alan japon turistler, biraz ileride döner satan bir Türk hemen karşısında çakma harward diploması yapan hintlinin tezgahı ile sokağa Asyahippi tarzı hoş bir karakter kazandırıyor. Ellerinde hediyelik eşyaları satan geleneksel Tai giyimli bayanlar sokağa taşan barları tek tek dolaşıyorlar.


Az ileride profosyonel futbolcu olmak isteyen bir Tai genci ayağında sektirdiği topla yeni şovuna başlıyor. Biraz ileride süslü bisikleti ile kalabalığı yaran bir şovmen herkesi güldürüyor. Akşam saatleri ucuz bira satan seyyar barlar açılıyor. Müzik sesi hostel odalarında duyulmaya başladığı saatler Khaosan Road sihirli şovuna başlıyor. Mis gibi Tai mutfağının değişik ürünlerini satan seyyar tezgahlar yerlerini alıyor. Barların önlerine çıkan güzel Tai kızları promosyon içki geçenlere menülerini tanıtıyorlar. Sokak hareketleniyor. Barlardaki sandalyeler sokaklara taşıyor. Muziğin sesi biraz arttığı saatlerde ellerinde bira şişeleri ile dolaşan gençler disko ve gece kulüplerine doğru hareketleniyor.Tayland'ın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Siam Center kapılarını sabah saat 9 da açıyor ve akşam 21 de kapatıyor. Merkezi olması ve orijinallığı onun diğer alışveriş merkezlerinden ayıran tek özellik. Dört katlı binası içinde yer alan 300 designer dükkanları ve 30 farklı mutfağı olan restorantları ile özellikle son yıların moda trendini takip eden gençlerin vazgeçemediği bu alışveriş merkezinde haftasonlari çeşitli etkinlikler ve sergiler düzenleniyor.


Bu kapıya ulaşıldığında sürekli bazı iyi giyimli kişilerin sarayın kapalı olduğunu ve alternatif olarak kişileri nehir turlarına yönlendirmesi tipik bir Bangkok numarasıdır. Bir kez bu kişiyi dinleyip onu yönlendirdiği nehir turuna katılıyoruz. Ertesi gün erken gelip sarayı geziyor uzun saatler sonucunda bu güzellikleri keşfediyor ve Bangkok un kalbi tüm Tayland'in gururu bu eşsiz ruhani güzelliği karşısındanda adeta büyüleniyoruz.
1782 yılında Thai kralı Birinci Rama tarafından yaptırıldı. Kraliyet sarayı ve dini ve ruhani bir komplex yapı olarak toplam 150 yıl kraliyet ailesi tarafından ülke yönetiminin merkezi olarak kullanıldı.Grand Palace etkileyici Thai mimarisinin en ince ayrıntılarının sergilendiği ve efsanevi estetiği ve görsel güzelligi ile büyüleyici Bangkok un en önemli turistik ilgi alanıdır.Emerald Tapınağı önünde bekleyen efsanevi mitolojik "Giant Guard Statue" Dev Koruyucu Heykel  Demon bulunmaktadır. Galerinin çevresinde King Rama III. saltanatını temsilen toplam altı çift her biri farklı renkte ve farklı isimlerde 6 çift "Dev Koruyucu Demon" heykeli bulunmaktadır.


Normalde Thai Tapınaklarında dev koruyucuların yüzleri dışarıya doğru bakar. Fakat "Wat Phra Kaew" tapınağında bir istisna olarak "Demon" devlerin yüzleri Emerald Buda yı koruma amaçlı olarak içeriye bakar.


Wat Phra Kaew; Emerald Buddha nin bulundugu tapınaktır. (Resmi olarak Wat Phra Sri Rattana Satsadaram olarak da bilinir.)Tarihi başkentin olduğu Grand Palace da bulunan bu yapı Tayland'ın en değerli budist tapınağıdır.İçinde meditasyon halindeki The Emerald Buddha "Phra Putta Maha Mani Ratana Patimakorn" un jade değerli taşından oyma imajı vardır.


Chakri Maha Prasat King Rama V tarafından Chakri hanedanlığının anısına inşa ettirilmiştir. Britanyalı mimarların dizaynı olan yapı birinci katında ofisler ve güvenlik en üst katı halkı selamlamak için kullanılırdı.Üst katın batı tarafı kraliçe ve prenseslere aitti. Üst katın doğu kanadı ise ortada dini objelerin bulunduğu misafir salonu bulunmaktaydı.


Nakhon Pathom; Bangkok şehrine bir saat uzaklıkta bulunuyor.Taylandın en yüksek tapınağı "Çedi" bir dini turizm kenti.Çedi nin eteklerinde kurulan gece pazarı nefis uçan dondurmaları ve bambu pirinç tatlısı ve açık hava restorantları ile adeta ziyaretçilerini gastronomik cennete davet ediyor.Usta ellerin dans ettigi voklardan çıkan nefis taze balık ve karidesler damaklarda lezzet şölenine dönüşüyor.


Önceki dönemlerde Çedi Tapınağı defalarca çesitli tadilatlar geçirmiş. Göğe uzanan kulesinde yıpranan bazi kiremit tuğlalar tekrar onarılarak yerlerine konuyor. Yüzlerce gönüllü ve işçinin çalıştığı tapınak ve çevresi oldukça düzenli. Vida gibi yukarılara kıvrılarak çıkan patikaları onarım sebebiyle ziyaretçilere kapatılmış.
Vişnu;Hinduizm ve Budizmde ortak koruyucu tanrıdır. Hinduizmde inanılan renkarnasyon ile "Krsha" isimli bir köylü olarak dünyaya geldiği için işçi ve köylü sınıfı tarafından çok sevilmektedir. Dokuzuncu kez renkaryasyonu ise Buda olarak dünyaya gelmesidir.
Çedi nin bahçesinde bulunan bu mimari şaheserlerinden biri olan "Chedi Guard" Tapınak Koruyucusunun detayları oldukça etkileyici. Sanki yaşıyormuşcasına duruşu öylesine gerçek ve anlamlı ki; her bir karesi özenle nakış gibi işlenmiş detayları ile bu kutsal tapınakta görsel şölenin bir parçası olarak ziyaretçileri karşılıyor.Taylandı ya seversiniz ya da müptelası olursunuz. Çelişkileri ve gülümseyen insanları, karmaşık trafiği ile rengarenk sokakları,yağmur sularından taşan kanalizasyona karışarak aktığı sokaklarda pişen lezzetli yemeklerinin ardından tüm yılın yorgunluğunu alan tai masajı ile doyamayacak tekrar geleceksiniz.