MUHTEŞEM MACHU PİCCHU

Muhteşem Machu Picchu
Güney Amerikanın en önemli ve en çok merak edilen arkeolojik ve turistik ilgi alanı bir İnka mucizesi olan muhteşem Machu Picchu yu görmek için önce eski İnka uygarlığının başkenti Cusco ya ulaşıyoruz. 325 bin nufuslu şehir deniz seviyesinden 3360 metre yüksek olduğu için ve ziyaretçilerin en önemli sikayeti üç gün süren başağrısı ve yorgunluk ile devam eden rahatsızlık, yukseklik çarpması olarak tabir ediliyor.
Geleneksel şifa yöntemi kokain yapımında kullanılan taze koko yaprağından yapılan çay ile tedavi ediliyor. Bu yüksekliğe uyum süresi dahilinde şehri ve etrafını gezmek için mükemmel fırsat, ispanyol tarzı taş binaların bulunduğu tipik dar sokakları geziyoruz.
Bir zamanlar büyük İnka İmparatoru "Pachacuteg" in yaşadığı duvarları altın işlemeli yapıların olduğu 16 müzeyi kapsayan oldukça ekonomik olan paket bilet ile keşfe çıkıyoruz. İnka mimarisinin o muhteşem dizayn ,sabır ve çalışmanın ürünleri Sacred Valley,Sagsgaywaman, Pisac, Chinchero duvarları öylesine gizem dolu ki; hiç bir çimento v.s kulanılmadan granit kayalar işlenerek ve birbirlerine kilit sistemi ile bir yap boz özenle inşa edilmişler. Günümüz teknolojisi bile yapımı imkansız gibibu eşsiz tapınakları, kaleleri dolaşıyoruz. Güney Amerikanın en güçlü hükümdarı "Pachacuteg" ve muhteşem İnka ordusunun ateşli silah kullanan İspanyol denizcilerini karşısında ok ve mızrak ve taşlarla ile karşı koyamayarak bozguna uğradığı bu kutsal şehirde halen İnka izlerine rastlamak mümkün.


 İspanyol misyoner denizcilerin kuşatması sonucu saray ve tüm binalar talan edilmiş. İnka mimarisin sihirli granit kilit taşlı duvarlarından sökülen taşlar ile kliseler ve yeni binalar inşa edilmiş. İspanyol misyonerler tarafından ispanyol dili ve hristiyanlık kısa sürede yeni kuşaklara aşılanarak Peru İspanyol kolonilerine dahil edilmiş. Fakat; İspanyolca konuşulsada yerli İnka dili ve gelenekler, eski dinleri halen unutulmayarak, yeni kuşaklara kadar devam etmiş.Şehirde alışveriş yapmak çok keyifli, her yerde sergi yerleri mevcut alpaka yününden eldiven, atkılar, minderler, postakiler pazarlığa tabii olarak satılıyor. Burada her türlü mutfak kültürünü bulmak oldukça zor. En çok bilinen milli yemekleri "kızarmış gine domuzu" olarak tercüme edilen aslında domuz değil Avrupada evcil pet olarak beslenilen bizim bildigimiz Hamster'in kuzeni bu şirin hayvan Ekvador ve Peru da tavuk gibi tüketiliyor.

Sokak satıcılarının yaptığı sulu boya tablolar gerçekten muhteşem. Genellikle öğrencilerin sokaklarda ellerinde dolaştırdıkları Peru kültürününü simgeleyen sulu boya ve yağlı boya resimler rengarenk. Cusco; İspanyol mimarı tarzı ile İnka uygarlığının eşsiz granit yapılarının mucizevi kilit taşlı duvarları ile ziyaretçilerin büyüleyebilecek kadar etkileyici bir şehir.

Chinchero,Tambomachay,Pukapukara,Pikillacta,Qengo,Sagsaywaman ziyaret ediyoruz. Daha sonra sırasıyla Museo Municipal de arte Contemporanoe, Monesterio de Santa Katalana, Sacred Valley ve Chinchero ya hareket ediyoruz. Özellikle Sacred Valley turunda ülkenin en popüler turistik pazar yeri Pisac da alışveriş yapıyoruz.
 Dünyanın yedi harikasından biri olan Machu Picchu ya gitmek için bir seyahat acentelarından paket turlar yada "Aquas Calientes" e tren bileti almak gerekiyor. Tarihi İnka Yolu kapasitesi dolu olduğu için şansımızı zorlamıyor ve paket tur bileti alıyoruz. Gidis-dönüş tren bileti+giriş bileti+ transfer ve rehberliği kapsıyor. Tren ile ulaşım oldukça yavaş ve yorucu olduğu gibi diğer bir alternatif yok. Machu Picchu ya ulaşmak için en yakın yerleşim "Aquas Calientes" orada bir akşam konaklıyoruz. Ertesi gün basamaklara tırmanmak için enerji depoluyor ve sabah erkenden tren ile gelecek gruplardan önce servis aracı ile parkın önüne kadar ulaşıyoruz. Rahatça resim çekebiliyor ve kimsenin henüz olmadığı terasları tapınakları dolaşıyoruz.
Machu Picchu bir kayıp şehirdi. İspanyollar bu şehri hiç farkına varmadıkları için hiç bir zarar görmemişti. 1911 yılında Amerikalı arkeolag Hiram Bingham tarafından tekrar keşfedilerek tüm dünyaya duyuruldu. 1400 yıllarında İnkalar kurduğu şehrin coğrafi konumu aşağıdan bakıldığında düşmanlar tarafından farkedilmemesi için özelikle seçilmiş.
Kayıp Şehir "Machu Picchu" Urubamba nehrinin uzandığı deltanın yamacına kurulmuş ve istilacı İspanyolların hiç bir zaman farkedemediği bu şehrin teraslarını tırmanırken sağda yükselen dağ görüntüsü basamaklardan bakıldığında masmavi gökyüzünde kutsal kuş kondor'un silüetine dönüşüyor. Daha yukarı patikaları takip ederek güneş tanrısı"İnti" onuruna inşa edilen tapınağına ulaşıyoruz. Machu Picchu daki diğer bir ilgi alanı ise güneş saati "Intihuatana" tanrılar ve halk arasında bağlantının devam etmesi için inşa edilmiş। İnka uygarlığını temsil en iyi korunmuş abide olarak biliniyor.
Dünyanın yedi harikasından biri olan bu muhteşem antik İnka şehrinin adı yıllarca machu pichu, macchu picchu, machu piccu, machupicchu, macu picchumacho picchu, machu piccho, machu picch, macha picchu, machu piccuh, mach picchu gibi adlarla telafuz edilmiş. Gerçek ismi Machu Picchu'dur.
Kaynak suları ile sulanan balkon tarlalar şehrin yiyecek ve tahıl ihtiyacını karşılıyordu. Urubamba vadisinden taşınan ağırlıkları 50 tona varan granit kayalar işlenerek saraylar, 150 ye yakın bina, tapınaklar, hamamlar ve depolar inşa edildi.


Teraslarında tarım yapılan ve eski inka derebeylerinin ve din adamlarının yaşadığı bu teraslar düşman saldırılarına karşı koymak ve erken uyarı sistemi olarak inşa edilmiş. Karşı dağın yamaçlarına oyularak yapılan erzak ambarları farkediliyor

No comments :

Post a comment