TEKİLA VE TORTİLLA MEKSİKA/ MEXİCO

TEKİLA VE MEKSİKA
Meksikada Cancun plajları ve beş yıldızlı otelleri ile modern bir tail köyü görüntüsü veriyor. Bir çok değişik gastronomik kültür ve mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz bu cennette üç haftanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Cancun sahilleri mükemmel plajlari ve sıra sıra dizili otelleri ile Meksikanin en çok bilinen turistik destinasyonudur. Özellikle alışveriş meraklılari ve gece hayatını sevenler için dizayn edilmiş modern bir turistik destinasyon. Franchising restorant zincirleri ve Amerikan devremülk otelleri. latin mutfağının gözdesi Meksika lokantalari ile gece kulüpleri ile parti sehri olan Cancun da tüm yılın stresini atabileceğiniz gündüzleri olduğu gibi, çılgınca eğlenebileceğiniz gece hayatı da mevcut.


Mujeres adasi Cancun dan botlarla gidilen balıkları ve ıstakozları ile ünlü bu adada üç ıstakoz ızgara 10 dolara satılıyor. Cancun'dan her saat hızlı motor seferleri yapılıyor. Ada bir tatil merkezi olduğu gibi günlük turları yapıldığı sakin bir balıkçı köyü. Kumun üzerine yapılmış ekzotik restorantlarının simgesi olan ıstakoz ve deniz ürünleri her zaman taze ve ucuz, sarımsakla terbileyip anında ızgara servisi yapıyorlar.Tabağımdan taşan dört istakozu önce seyrediyorum. Damağımı şenlendiren bu ıstakozları afiyetle yedikten sonra; adanın meşhur golf arabaları ile ada turuna çıkıyoruz. Her köşesine kadar arşınladığımız ada sokaklarında taze hindistan cevizi sıkan tezgahlar gün boyu turistlerin akınına uğruyorlar. Her köşesinde küçük salaş hediye dükkanları adaya farklı bir nostalji veriyor. Oldukça ucuz ve sakin olan bu yer sakin bir tatil arayanlar ve deniz ürünleri sevenler için ideal.
Playa del Carmen bizim Cancun dan sonra keşfettiğimiz en romantik ve doğal bir cennet. Daha ucuz ve daha az gelişmiş 1960 ların tatil konsepti burada halen devam ediyor. Sokak orkestrası eşliğinde bir romantik akşam yemeği istiyorsanız işte doğru adres.

Dünya genelinde 8 çeşit deniz kaplumbağası bulunuyor. Bunun dört çeşidi Quintana Roo körfezinde yaşıyor. Türkiyede bilinen Carretta Carretta deniz kaplumbağaları ile ünlü bu adada onlarla yüzebileceğiniz snorkling ve dalış turları düzenleniyor. Adada büyüklüğü 250 kiloya ulaşan bu canlılar için koruma ve üretme amaçlı gönüllülerin çalıştığı merkezler var. Adanın etrafında bir kaç saatlik bir macera için manzara müthiş plajları ve su kaplumbağa merkezleri, restorant ve barları ile oldukça değişik bir gün geçirilebileceğiniz bu adada saatin nasıl geçtiğinin farkına varamıyacaksınız.
Cozumel adasını motor kiralayarak dolaşabilirsiniz. Ada bir alışveriş cenneti elmas ve mücevher almak isteyenler için sonsuz seçenekleri olan çeşitli mağazalar ve hediyelik eşya satan bir çok küçük dükkan mevcut. Alışveriş sevmeyenler için diğer bir alternatif ise motorlarla ada turu. Restorantları mükemmel gastronomik lezzet seçenekleri sunuyor.Adanın etrafında turkuaz sularda serinlemek için kurulmuş çok şirin kamping alanları mevcut.

Günlük feribot seferleri Playa Del Carmen den düzenli olarak yapılıyor.
Playa Del Carmen bizi adım atar atmaz büyülüyor. Cancun dan daha klasik ve doğal , romantik olduğu kadar büyüleyici sokaklarındaki sokak çalgıcıları ve ahşap balkonlu restorantları ile kendimizi gastronomik bir ziyafetin tam ortasında buluyoruz..
Playa del Carmen'in en renkli ve hareketli sokağı "Quinta Avenida" sahil bandına paralel uzanan trafiğe kapalı bu caddenin hotelleri, hostelleri, tur acentaları.her türden restorantları, internet kafeleri, change ofisleri ve disko ,barları ile latin müzik esintileri birbirine karışıyor.


Plajda batan güneşin enerjisini halen devam ettirdiği beşinci cadde "Quinta Avenida" caddesinde sarkan balkonlu Meksika restorantları,İtalyan ve Amerikan restorantları ile bir gastronomik ziyafet sunuyor.
Sokakdaki atmosfer bitmeyen bir festival gibi, dükkanların önünde sallanan dev deniz kabuklarından yapılan rengarenk abajurlar, el yapımı hediyelik eşyalar, tekstil ürünleri ve vitrinlerindeki Küba puroları görsel gösterinin bir parçası olmaya devam ediyor.
Tekilanızı içerken sizleri uniformalı hasır şapkalı orkestra eşlik edecek ve unutamayacağınız dakikaların nasıl geçtiğinin anlamayacaksınız.
Masmavi plajları altın rengi uzun kumsalı ile uzun yürüyüşe çıkabilir yada dalış turları ile mercan kayalıklarına dalabilir veya alışverişi seviyorsanız; Cozumel adasına bir bilet alabilirsiniz.1960 lardaki gibi bir nostaljik tatil düşünenler için burası hala bakir ve hiç bozulmamış güzelliği ile herkesin favorisi olacağını söyleyebilirim.
Excaret parkı benim herkese tavsiye edebiceğim favorim ,sizleri Meksikanın tarihine götürdüğü gibi günlük aktiviteleri ile zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Chicinitza ya kesinlikle gitmeden Meksikayı terk etmeyin.

Excaret geleneksel dans gösterilerinin olduğu salona doğru yaklaşırken ziyaretçileri yolun iki yanında duran aztek ve maya savasçıları karşılıyor. İlginç kuş tüyü ve çeşitli hayvan kemikleri ile süslü geleneksel kıyafetleri ve savaş boyaları sürmüş sanatçıların kısa görsel şovları oldukça ilgi çekiyor.

Miguel Quintane Pali adlı bir mimarın hayalerindeki evnin projesi olan bu 12 hektarlık alanı satın alır ve temizletirken Eski maya uygarlığının izlerine ve yeraltı su nehirlerine rastlar. Ardından burasını turizme açmaya kara verir. Excaret oldukça genis bir park. 12 hektarlik bir alana kurulan bu eko park 200 yıllarında bir Maya ticaret limanıymıs. Stratejik konumu sebebiyle karayip denizinden gelecek saldırıları erken uyari sistemi olarak seçilen bu alan şu anda Meksikanin en çok ziyaret edilen bir turistik ilgi alanı eko parkı olarak turizme hizmet ediyor. 1984 yılında açılan bu eko park "Excaret" Meksikanın doğal güzelliğini ve kültür zenginliğini keşfetmek isteyenler için bir cennet. Puante Aventuras yakınlarında bulunan kombine muhteşem bir turistik ilgi alanı sizleri eğlendirecek; aynı zamanda sizleri tarihin derinliklerine götürecek. Maya uygarlığının bu eşsiz animasyon gösterileri ile sizlerin unutamayacağınız anılarınıza yerleşecek. Gösterilerin ana temasi İspanyol kültürünün eski maya geleneklerine karışmasi ve bir harmoniye dönüsmesini canlandırıyor.İlerleyen saatlerde yüksel direklerde dönerek süzülen maya dansçıların muhteşem gösterisi ve daha sonra maya ölüm futbolu maçi ve çesitli folklorik danslar ve müzik eşliğinde şovlar devam ediyor.


Dokunabileceğiniz kadar yaklaşacağınız sevimli deniz fllerinin günlük yaşamlarına ortak olacak ve siyah panterlerin resimlerini çekeceksiniz. Yeraltında nehirlerinde yüzme fırsatı bulacaksınız. Eski Maya uygarlığı ve İspanyol kültürünün yerleşimini konu alan renkli animasyon ve dans gösterileri dahilinde yüksek direklerin etrafında dönerek inen meksikalı gençlerin şovları ile büyülenecek, Maya medeniyetinin ünlü ölüm futbolunu seyretme şansı bulacaksınız. Hava oldukça sicak karayiplerden esen serin rüzgarin salladigi hindistan cevizi agaçlarinin altindaki hamaklarda günün yorgunlugunu atma firsati yakaliyoruz. Fakat yukarı baktığımızda düşmeye ramak kala durumda olan bir çok hindistan cevizini farkediyor siestamıza bir süre ara vermek zorunda kalıyoruz.

Maya futbolu tarihin en ilginç ve zor sporu. Stadyum ile ilgileniyoruz. Kutsal maya oyunu basketbol a benziyor; fakat vucudun hiç bir yerini temas ettirmeden bel ile vurularak oynanan bir oyun. Yedişer kişi ile oynanıyor. Topu takriben yedi metre yukseklikteki duvardaki topun silme geçebileceği bir taş delikten geçiren taraf kazanıyor. Gölü atan o günün en şanslı kişisi oluyor.


Golü atan oyuncunun kafası uçurularak ödüllendiriliyor. Sadece Kralın ve Başrahibin seyrettiği bu oyun sonunda inandıkları en büyük onura sahip olan ve tarihe geçen golcü oyuncu kafası uçurularak cennet biletine sahip oluyor .
Chicinitza Maya uygarlığını beşiği gizemli piramitleri ve kalıntıları ile ziyaretçilerini büyülüyor. Milattan önce 10000 yıllarına uzanan bu eski uygarlığın tarihi İspanyol işgalciler ile son bulmuş. Astronomi ve mimarlık alanında şimdiki torunlarından çok daha ileri düzeyde olduklarının diğer bir kanıtı; piramitlerin basamaklarındaki gölge uzantılarının oluşturduğu şekillerin yıldızlara ve güneşin hareketlerine göre dizayn edildiğini farkedebilirsiniz.
Bazı köylerde maya dili ve gelenekleri halen devam ediyor. Çiçinitza civarlarında el sanatları ve tekstil alanında oldukça hünerli maya köylülerinin oluşturduğu kooperatifler ve alışveriş merkezleri bulunuyor